همه چیز درباره برداشتن خال

خال مجموعه‌ای از سلول‌ های پوستی هستند که معمولاً قهوه‌ ای، سیاه یا رنگ پوست بوده و می‌ تواند در هر جایی از بدن شما ظاهر شود.

تقریبا همه افراد احتمالاً بیش از یک مورد روی صورت و بدن خود دارند. بیشتر خال ها خوش خیم و بی ضرر هستند و جای نگرانی نیست و نیازی به برداشتن آن ندارید مگر اینکه شما را آزار دهد. اما اگر تأثیر آن بر ظاهرتان را دوست ندارید، یا اگر به دلیل مالش دادن به لباس شما تحریک می شود، یا اگر خال در یک دوره خاص از زندگی شما ظاهر شده، یا اگر شروع به تغییر اندازه، رنگ یا شکل کرد، به پزشک خود مراجعه کنید؛ شاید برداشتن خال در این شرایط بهترین گزینه است.

به طور کلی، در بهترین حالت، خال ها لکه های تیره آزار دهنده ای روی پوست هستند که آرزو می کنید از بین بروند تا پوستی صاف و بدون لک داشته باشید و در بدترین حالت، خال‌ ها می ‌توانند سرطانی باشند و در صورت عدم برداشتن آنها خطرات جدی برای سلامتی به دنبال داشته باشند.

بنابراین اگر تصمیم به برداشتن خال گرفته اید، چند نکته وجود دارد که باید قبل از انجام عمل ریمو کردن خال در نظر بگیرید. در ادامه این بخش با ما همراه بمانید تا با همه چیز درباره برداشتن خال بیشتر آشنا شوید.

چگونه بفهمم یک خال سرطانی است؟

بهترین راه برای تشخیص سرطانی بودن خال، مراجعه به متخصص پوست برای غربالگری سالانه سرطان پوست است. اگر سابقه سرطان پوست دارید، متخصص پوست ممکن است غربالگری را بیشتر توصیه کند.

همچنین در صورت مشاهده خال هایی که دارای شرایط زیر هستند نیز باید توسط متخصص پوست خود معاینه شوید:

  • نامتقارن هستند
  • دارای مرزهای نامنظم هستند
  • از نظر رنگ یکنواخت نیستند
  • قطری بزرگتر از پاک کن مداد دارند
  • در حال تکامل یا تغییر در اندازه، شکل یا رنگ هستند

این موارد از جمله مهم ترین نکات برای بررسی خال هستند که باید توسط یک متخصص پوست ارزیابی شوند، و سپس می تواند تصمیم بگیرد که آیا آنها باید برای سرطان پوست آزمایش شوند یا خیر.

چگونه بفهمم یک خال سرطانی است؟

برداشتن خال صورت یا بدن چگونه انجام می شود؟

یک متخصص پوست معمولاً می تواند خال را در طول یک ویزیت معمولی در مطب از بین ببرد. گاهی اوقات یک ویزیت بعدی نیز برای تکمیل برداشتن خال ضروری است.

به طور کلی، چند نوع اصلی از روش های جراحی برای برداشتن خال استفاده می شود:

· سرما درمانی یا فریز کردن (Freezing – Cryotherapy)

کرایوتراپی از سرمای شدید، معمولاً نیتروژن مایع، برای حذف ضایعات پوستی هدفمند و در اصل منجمد کردن خال استفاده می کند. سلول های داخل ضایعه به طور کامل از بین می روند و توسط سیستم ایمنی بدن برداشته می شوند یا یک دلمه تشکیل می دهند و می افتند.

· سوزاندن (Burning)

در این روش از جریان الکتریکی برای سوزاندن لایه های بالایی یک خال غیر سرطانی استفاده می شود. این روش ممکن است بیش از یک جلسه طول بکشد تا برداشتن خال کامل شود.

· تراشیدن (Shaving)

این روش شامل استفاده از تیغه جراحی برای تراشیدن خال از سطح پوست است.

· اکسیزیون (Excision)

این روش عمیق‌تر از تراشیدن است تا کل خال برداشته شود و پوست دوباره به هم بخیه شود و به گونه ای به عنوان برداشتن خال با جراحی محسوب می شود. این نوع برداشتن خال معمولاً اگر خال سرطانی باشد استفاده می شود. در صورت لزوم، متخصص پوست شما می تواند خال برداشته شده را از نظر سرطان پوست ارزیابی کند.

· پانچ (Punch)

روش پانچ برای برداشتن خال، معمولا برای خال هایی که بسیار کوچک هستند مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش از یک ابزار ویژه برای برداشتن قسمت مورد نظر از پوست از ناحیه مورد نظر استفاده می شود و از آنجایی که قطر ناحیه بسیار کوچک است، اغلب نیازی به بخیه نیست. پس از برداشتن پانچ، به نظر می رسد که پوست توسط یک جسم نوک تیز سوراخ شده است.

· فرکانس رادیویی (Radiofrequency)

طول موج رادیویی فرکانس بالا، زمانی که از طریق نوک الکترود هدایت می شود، می تواند برای برش پوست استفاده شود. استفاده از فرکانس رادیویی برای از بین بردن خال های گوشتی و برجسته و نه مضر با تراشیدن آنها مزایای زیادی دارد. خونریزی، جای زخم و تورم بسیار کمتر است، زخم خیلی سریع تر بهبود می یابد و احتمال عفونت کمتر است و برای هر قسمتی از بدن قابل استفاده است. اما با این حال، تنها خال های خاصی را می توان با فرکانس رادیویی برداشت. خال هایی که به طور کلی بزرگ شده و مضر نیستند. بنابراین برای انتخاب درست، مشاوره مناسب با پزشک مجرب بسیار مهم است.

برداشتن خال صورت یا بدن چگونه انجام می شود؟

چرا برداشتن خال در خانه مضر است و توصیه نمی شود؟

احتمالا شما نیز تا کنون چیزهایی درباره برداشتن خال در خانه شنیده اید. روش های حذف خال خانگی بسیار آسان و راحت به نظر می رسند و ممکن است وسوسه شوید که یکی از این تکنیک ها را امتحان کنید تا از مراجعه به مطب متخصص پوست خود اجتناب کنید. با این حال، شواهدی وجود ندارد که درمان ‌های خانگی برای برداشتن خال مؤثر باشد و برخی از آنها می ‌توانند خطرناک نیز باشند.

چند مطالعه منبع معتبر در مورد عوارض جانبی کرم ‌های رفع خال موجود در داروخانه ‌ها و فروشگاه‌ های آنلاین گزارش کرده‌اند که این کرم ها می توانند باعث ایجاد اسکارهای ضخیم در ناحیه خال شوند.

برداشتن خال ها با بریدن آنها با یک جسم تیز مانند قیچی یا تیغ یا برداشتن خال با نخ نیز خطراتی را به همراه دارد. قطع هر گونه رشد خطر عفونت را افزایش می دهد، به خصوص اگر ابزاری که استفاده می کنید به درستی ضد عفونی نشده باشد. شما همچنین می توانید با اینکار، یک اسکار دائمی در جایی که خال وجود داشت ایجاد کنید.

خطر دیگر برداشتن خال توسط خودتان و در خانه این است که نمی توانید تشخیص دهید که آیا خال سرطانی است یا خیر. خال ممکن است ملانوم باشد. اگر متخصص پوست این خال را آزمایش نکند که سرطانی است یاه نه، ممکن است در سراسر بدن شما پخش شود و زندگی شما را تهدید کند.

مراقبت بعد از برداشتن خال

با توجه به اینکه از کدام یک از روش های برداشتن خال استفاده شده است، دستورالعمل های واضحی در مورد مدیریت زخم پس از عمل دریافت خواهید کرد. به طور معمول دوره بهبودی پس از برداشتن خال بسیار کوتاه است. حتی پس از برداشتن کامل، تورم معمولاً پس از چند روز از بین می‌رود.

تمیز نگه داشتن ناحیه تحت درمان برای جلوگیری از عفونت بسیار مهم است. دوری از نور مستقیم خورشید نیز برای تسهیل روند بهبود و جلوگیری از ایجاد جای زخم ضروری است. خارش و کشش در محل جراحی توصیه نمی شود، زیرا ممکن است باعث خونریزی و افزایش اندازه اسکار شود.

عوارض برداشتن خال صورت

شایع ترین خطرات برداشتن خال با جراحی، خونریزی، کبودی، عفونت و جای زخم است. بنابراین بسیار مهم است که در صورت تشخیص خونریزی بیش از حد با پزشک خود مشورت کنید.

چرا برداشتن خال در خانه مضر است و توصیه نمی شود؟

خلاصه مطلب

اگر خال دارید که تغییر نمی کند و شما را آزار نمی دهد، بهترین کار این است که آن را به حال خود رها کنید. اما اگر خال روی ظاهر شما تأثیر می گذارد یا اگر لباس شما آن را تحریک می کند، به متخصص پوست مراجعه کنید تا آن را با خیال راحت از بین ببرد. همچنین در صورت تغییر رنگ، اندازه یا شکل خال یا پوسته شدن آن، حتماً به متخصص پوست مراجعه کنید. زیرا اینها می توانند نشانه های سرطان پوست باشند. بررسی و برداشتن یک خال بالقوه سرطانی می تواند از گسترش سرطان جلوگیری کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خانه درباره ماتماس با ما