لیزر موهای زائد

رفع موهای زائد از همان ابتدا یکی از دغدغه های خانم ها بوده است. در زمانهای بسیار قدیم، زنان ایرانی و مصری موهای بدن خود را برمی داشتند. اگرچه اینکار برای مدت طولانی به عنوان یک مسئله زنانه تلقی می شد، اما اکنون مردان نیز به دنبال روشهای عالی برای حذف موهای بدن خود هستند.

اگرچه اصلاح موهای زائد همچنان انتخاب اول است اما برخی برای اینکه برای مدت طولانی از شر موهای زائد خود خلاص شوند، اپیلاسیون را امتحان می کنند. اما چرا وقتی می توانید موهای خود را برای همیشه از بین ببرید، دو بار در هفته یا یک بار در ماه اصلاح کنید؟ در ادامه این بخش به بررسی تاریخچه لیزر موهای زائد پرداخته ایم و به شما اطلاع خواهیم داد که چگونه این روش به وجود آمد.

تاریخچه لیزر موهای زائد

اگرچه امروزه روش های متنوعی مثل اپبلاسیون، کرم موبر و یا شیو کردن برای رفع موهای زائد وجود اما هر کدام از این روشها، دارای معایبی هستند و نمی توان از انها به عنوان یک روش عالی و دائمی برای رفع موهای زائد یاد کرد.

در سال 1760، یک آرایشگر فرانسوی اولین تیغ مستقیم برای مردان را ساخت و برخی از زنان نیز از این تیغ استفاده می کردند. در دهه 1800 بود که یک پزشک اولین کرم موبر را اختراع کرد. در این قرن همچنین اولین تیغ مدرن برای مردان نیز رونمایی شد و در سال 1915 بود که ژیلت اولین تیغ مخصوص زنان را ساخت و در دهه های بعدی تیغ های برقی، نوارهای مومی و الکترولیز به وجود آمد.

تلاش برای لیزر موهای زائد در دهه 1960، بلافاصله پس از اختراع اولین لیزر، آغاز شد. با این حال، تقریباً 40 سال دیگر طول کشید تا این روش به یک روش حذف مو تبدیل شود. سال ‌های بیشتری طول کشید تا بیماران به این روش اعتماد کنند و از افسانه‌ های بسیاری در مورد لیزر موهای زائد که در آن زمان و هنوز هم وجود داشت فراتر رفتند.

در واقع، لیزر موهای زائد آخرین پیشرفت یک عمل زیبایی است که در طول سال ها با پیشرفت تکنولوژی به تکامل خود ادامه داده است. مصریان باستان موهای زائد را با استفاده از نسخه ‌های اولیه موم زنبور عسل و موم‌ های مبتنی بر شکر، موچین‌ های ساخته شده از صدف ‌های دریایی و سنگ‌ های پوکه از بین می ‌بردند. در دوران امپراتوری روم، مردان و زنان برای از بین بردن موهای زائد از تیغ هایی که از سنگ چخماق ساخته شده بودند، استفاده می کردند.

تاریخچه لیزر موهای زائد

Theodor H. Maiman اولین روش لیزر موهای زائد را در دهه 1960 توسعه داد. روش لیزر موهای زائد Maiman تنها توانست رشد مو را به حداقل برساند و در عین حال باعث آسیب و سوختگی شدید شود. سازمان غذا و دارو (FDA) لیزر جدیدی به نام لیزر nD:YAG را برای از بین بردن موهای زائد در سال 1964 تایید کرد. لیزر nD:YAG باعث کاهش مو شد اما هنوز هیچ نتیجه دائمی نداشت.

تلاش بعدی برای لیزر موهای زائد در دهه 1970 انجام شد، زمانی که لیزر الکساندرایت اختراع شد. تشعشع از طریق کریستال الکساندریت وارد شد و باعث کاهش رشد مو شد. در حالی که این روش ایمن تر از لیزرهای قبلی بود، اما هنوز گرمای کافی برای توقف دائمی رشد مو را نداشت.

سال‌ها بعد، دکتر ریچارد راکس اندرسون (Dr. Richard Rox Anderson) در دانشکده پزشکی هاروارد کار کرد، زمانی که عضو تیم جدیدش، دکتر ملانی گروسمن (Dr. Melanie Grossman)، به آنها پیشنهاد کرد که لیزر موهای زائد را بررسی کنند. این زوج شروع به آزمایش بر روی سگ های مودار کردند و در سال 1994 اولین مقاله خود را در مورد لیزر موهای زائد بر روی انسان منتشر کردند.

این تیم لیزری ساختند که از یک پرتو نور متمرکز استفاده می کرد. این پرتو به سمت پوست هدایت می شود و به فولیکول مو می رسد. از آنجایی که نور به فولیکول آسیب می رساند، رشد مو در آینده را متوقف می کند. این فرآیند مشابه مطالعات قبلی بود، اما اندرسون و گروسمن توانستند شدت و مدت زمان استفاده از لیزر را بر روی پوست کامل کنند و این روش در سال 1997 توسط FDA تایید شد.

بنابراین اگر به دنبال حذف دائمی موهای زائد هستید، باید به فکر یک راه حل بهتر باشید و لیزر موهای زائد یا الکترولیز می تواند بهترین گزینه در این زمینه باشد. میلیون ها نفر از فناوری لیزر به عنوان یک راه حل های دائمی برای رفع موهای زائد استفاده می کنند و این صنعت به تنهایی توانسه هرسال به رشد خود ادامه می دهد. با این حال، فناوری لیزر موهای زائد نسبتاً جدید است و لیزر الکساندرایت (alexandrite laser) تنها برای از بین بردن موهای زائد توسط FDA در سال 1997 مورد تایید قرار گرفت.

امروزه لیزر موهای زائد محبوبیت زیادی پیدا کرد و به عنوان یک روش مقرون به صرفه تر و در دسترس تر برای بسیاری از خانم ها و آقایان تبدیل شده است. پنج فناوری پیشرو که در اسپاهای پزشکی امروزی استفاده می شود عبارتند از:

 • حذف موهای زائد با لیزر روبی (Ruby hair removal)
 • حذف موهای زائد با لیزر الکساندریت (Alexandrite hair removal)
 • حذف موهای زائد با لیزر دیود (Diode hair removal)
 • رفع موهای زائد Nd:YAG
 • رفع موهای زائد IPL
لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد چگونه انجام میشود؟

به طور کلی، هر جلسه لیزر موهای زائد ممکن است بین 20 تا 30 دقیقه طول بکشد و برای اینکه نتایج قابل توجه و دائمی شوند به جلسات متعددی نیاز خواهید داشت. پس از چندین جلسه، حذف موهای زائد شما می تواند حدود 80 تا 95 درصد باشد و به حداقل اصلاح نیاز دارد.

قبل از اولین جلسه لیزر خود، برای اطمینان از ایمن بودن این گزینه برای حذف موهای زائد، با پزشک خود مشورت کرده و سابقه پزشکی و داروهای فعلی خود را بررسی کنید.

اگرچه توصیه می شود یک روز قبل از جلسه لیزر خود، موهای زائد بدن یا صورت را با ژیلت اصلاح کنید، اما لازم است بدانید که، حداقل به مدت 4 هفته قبل از لیزر، نباید از سایرتکنیک های دیگر برای حذف موهای استفاده کرده باشید.

لیزر موهای زائد می تواند برای از بین بردن موهای زائد بدن از چندین ناحیه بدن شما استفاده شود، از جمله:

 • صورت
 • پشت بدن
 • دستها
 • پاها
 • زیر بغل
 • چانه
 • لب بالا
 • خط مایو
لیزر موهای زائد چگونه انجام میشود؟

به طور کلی، مزایای لیزر موهای زائد فراتر از صرفه جویی در زمانی است که صرف اصلاح و صرفه جویی در هزینه خرید محصولات اصلاح می شود، از جمله این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قابلیت استفاده روی بدن و صورت
 • روش سریع بدون نیاز به مراقبت های بعدی وقت گیر
 • به حداقل رساندن رشد موهای زائد
 • از بین بردن دائمی موهای زائد بدن و صورت
 • مناسب برای خانم ها و آقایان

به لطف پیشرفت های تکنولوژی لیزر موهای زائد، افراد با هر رنگ پوست و مو می توانند از این خدمات برای از بین بردن موهای زائد خود استفاده کنند. در حالی که لیزر موهای زائد روی موهای زبر بسیار موفق است، اما روی انواع بافت مو نیز کار می کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خانه درباره ماتماس با ما